Asya piyasaları Fed yetkililerinin enflasyona ilişkin endişelerinin ardından karışık

Asya piyasaları Fed yetkililerinin enflasyona ilişkin endişelerinin ardından karışık

Vakıf Katılım

Güney Kore Merkez Bankası (GKMB), Reuters anketinde tahmin edildiği gibi gösterge politika faizini yüzde 3,5'te tuttu. Anket sonuçlarına göre, GKMB'nin dördüncü çeyrekte 50 baz puan indirime gitmesi bekleniyor.

Singapur'un nihai birinci çeyrek gayri safi yurtiçi rakamları, yüzde 2,7'lik ön tahmine göre değişmedi.

Yatırımcılar ayrıca Avustralya ve Japonya'dan gelen öncü ticari faaliyet verilerini de değerlendirdi. Japonya Nikkei 225 yüzde 0,6 tırmanırken, geniş tabanlı Topix yüzde 0,2 değer kazandı. 

Buna karşılık, Güney Kore'nin Kospi'si yüzde 0,33 düşerken, küçük sermayeli Kosdaq BOK'un kararından sonra kayıpları tersine çevirdi ve yüzde 0,22 yükseldi.

Avustralya S&P/ASX 200 yaklaşık yüzde 0,8 değer kaybetti. Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 1,54 değer kaybederken, CSI 300 endeksi yüzde 0,38 düştü. ABD'de bir gecede Dow Jones Industrial Average Mayıs ayındaki en kötü gününü yaşadı ve yüzde 0,51 gerilerken, S&P 500 yüzde 0,27 ve Nasdaq Composite yüzde 0,18 değer kaybetti.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin Çarşamba günü açıklanan 30 Nisan-1 Mayıs politika toplantısı tutanakları, politika yapıcıların gevşeme zamanının ne zaman geleceği konusunda endişeli olduklarını gösterdi.

Bununla birlikte, ABD'deki kayda değer bir parlak nokta, yonga üreticisinin analist tahminlerini aşan mali ilk çeyrek sonuçlarını bildirmesinin ardından Çarşamba günü genişletilmiş ticarette hisselerinin ilk kez 1.000 $ sınırını aştığını gören yapay zeka sevgilisi Nvidia oldu.
 

  Hibya Haber Ajansı